Skip to main content

Warszawska Praga, ul. Stalowa 29. To właśnie tutaj realizowany jest projekt kamienicy międzypokoleniowej. Będzie to przestrzeń mieszkalna dla niespokrewnionych dla siebie osób żyjących wspólnie pod jednym dachem. Cel jest szczególny – obiekt i najbliższe otoczenie staną się towarzyską i przyjazną przestrzenią dla spotkań sąsiedzkich. Mieszkania zostaną wypełnione przez osoby z różnych grup wiekowych – zarówno tych młodszych, jak i seniorów. Wszystko po to, aby pokolenia dzieliły ze sobą przestrzeń, spełniając w ten sposób jedną z fundamentalnych podstaw istnienia zrównoważonej grupy społecznej.

Stalowa 29 – skąd pomysł na stworzenie miejsca o takim koncepcie?

W 2005 roku jeden z zaniepokojonych mieszkańców kamienicy zawnioskował o przeprowadzenie przez Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego budynku. Wykazała ona, że kamienica w 77% jest zużyta, a jej remont nieopłacalny. Z tego powodu, 6 lat później, jej mieszkańcy zostali przeniesieni do innych mieszkań znajdujących się w najbliższej okolicy. W 2015 roku obiekt został przekazany na rzecz Towarzystwa Budownictwa Społecznego w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Te z kolei zwróciło się o pomoc do Fundacji Blisko, działającej m.in. na rzecz lokalnych społeczności oraz osób znajdujących się w trudnym położeniu życiowym. W ramach współpracy zrodził się pomysł na stworzenie domu dla niespokrewnionych ze sobą ludzi, którzy będą mogli funkcjonować pod jednym dachem jako jedna, duża rodzina.

Co znajdzie się w kamienicy?

Na najwyższych piętrach kamienicy będzie znajdowała się placówka opiekuńczo-wychowawcza, którą ma zamieszkiwać 14 nastolatków. Z kolei na niższych kondygnacjach znajdzie się 12 mieszkań o średniej wielkości (nieprzekraczającej 55 metrów kw.), niektóre z nich zamieszkają osoby starsze. Na parterze natomiast zostanie zorganizowana przestrzeń spotkań sąsiedzkich. Będzie ona nie tylko wspólnym miejscem dla mieszkańców kamienicy, ale również całej lokalnej społeczności. Na terenie budynku pojawią się również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, winda, kontrastowe elementy na ścianach. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do kamienicy w 2018 roku.